You are here: Home > Serwis komputerowy > Uszkodzenia laptopa – problemy z dyskiem.

Uszkodzenia laptopa – problemy z dyskiem.

Użytkownikom laptopów czasem zdarza się sytuacja że ich dotychczas sprawnie i szybko działający laptop zaczyna pracować wolno , często się zawiesza. Niektórym system operacyjny zaczyna wyświetlać Blue screen-y, lub system w ogóle przestaje się uruchamiać. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być awaria twardego dysku.

Naprawa komputera - analiza stanu dysku twardego

S.M.A.R.T. – Dysk sprawny

Dyski talerzowe są wrażliwe na uszkodzenie mechaniczne które powodują wstrząsy podczas ich pracy.  Przenoszenie laptopów podczas ich pracy, wstrząsanie nimi, pukanie w nie może powodować uszkodzenia powierzchni talerzy lub głowic w dysku talerzowym. Są to uszkodzenia nienaprawialne i w przypadku ich wykrycia należy wymienić dysk nowy sprawny. Uszkodzenia dysku mogą powodować utratę danych zapisanych na dysku, dlatego ważna jest szybka ekspertyza uszkodzenia. W przypadku mocno uszkodzonych dysków koszty odzyskania danych mogą być liczone w tysiącach złotych.

Pierwszym podstawowym sposobem oceniania stanu dysku jest odczytanie parametrów S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

Naprawa laptopa - uszkodzenie dysku twardego

S.M.A.R.T. – Dysk uszkodzony

Jest wiele programów dokonują analizy tych parametrów i wyświetlają przystępny dla użytkownika komputera raport o stanie dysku twardego.
Niestety nie zawsze jest to skuteczna metoda bywają sytuacje w których z odczytanych parametrów S.M.A.R.T. stan dysku wygląda na dobry, a system komputera dziwnie się zachowuje.

W takich przypadkach do właściwej ekspertyzy dysku potrzebny jest szczegółowy skan powierzchni dysku. Przy uwzględnieniu wielkości współczesnych dysków twardych jest to bardzo czasochłonny proces , w wyniku którego mamy dokładny pogląd na stan powierzchni dysku.

Cześć uszkodzonych sektorów może mieć podłoże programowe, czyli nie są to uszkodzenia fizyczne powierzchni dysku, a programowe kłopoty z odczytaniem sektorów w wyniku których sektor zostaje uznany za wadliwy ( uszkodzenia logiczne).

Naprawa notebooka - wymiana niesprawnego dysku

Skan powierzchni dysku – dysk niesprawny

Przy małej ilości błędów, można się pokusić o próbę naprawy dysku poprzez jego realokację błędnych sektorów. Proces ten jest skutkuje wymazaniem wszystkich danych na dysku i jest bardziej czasochłonny niż test powierzchni dysku. W jego wyniku błędne sektory logiczne są naprawiane, natomiast fizyczne jeśli to możliwe zastępowane są sektorami z zapasowej przestrzeni

W przypadku stwierdzenie uszkodzeń fizycznych powierzchni dysku wymagana jest niezwłoczna wymiana dysku na nowy sprawny. Uszkodzenia powierzchni dysku wykluczają urządzenie z możliwości dalszego bezawaryjnego użytkowania, gdyż wiąże się to z dużym prawdopodobieństwem utraty danych, spowolnienia pracy dysku i niestabilnej pracy systemu operacyjnego.

W ww przypadku naprawa komputera lub laptopa polega na wymontowaniu starego uszkodzonego dysku twardego, przegranie z niego danych, i zainstalowaniu w jego miejsce sprawnego dysku.

W zależności od stanu systemu operacyjnego możliwe jest jego przeniesienie na nowy dysk  lub konieczne będzie jego zainstalowanie od nowa.

Przy wymianie uszkodzonego dysku należy rozważyć zastosowanie w miejsce dotychczasowego dysku talerzowego szybkiego dysku półprzewodnikowego (SSD).

Tags: naprawa komputera warszawa, Naprawa komputerów Warszawa, naprawa laptopa warszawa, naprawa notebooka warszawa, naprwaw komputerów warszawa

Comments are closed.