You are here: Home > Pogotowie Komputerowe, Serwis komputerowy > TANIE DRUKOWANIE – CZYLI JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ DRUKARKĘ.

TANIE DRUKOWANIE – CZYLI JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ DRUKARKĘ.

laserowe_urzadzenie_wielofunkcyjneKupując nowa drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne do biura  lub domu powinniśmy rozważyć kilka aspektów poza samą ceną urządzenia.

Na początku powinniśmy określić nasze potrzeby. Zdecydować jak będzie wykorzystywana drukarka, jakie materiały będą na niej drukowane i jak często.

Jeśli  planujemy drukować tylko materiały czarno-białe to odpowiednim wyborem będzie zakup monochromatycznej drukarki laserowej lub urządzenia wielofunkcyjnego. Niezależnie od ilości i częstotliwości drukowanie będzie to optymalny wybór ze względu na małe koszty obsługi oraz brak problemów podczas przestoju urządzenia. Oczywiście drukując mało i rzadko na drukarce laserowej zużywa ona o wiele więcej prądu niż drukarka atramentowa gdyż musi się rozgrzać, ale przy sporadycznym użytkowaniu będzie  to niezauważalne. Natomiast koszty wydruków, ich jakość, trwałość oraz szybkość wydruku zrekompensują tę wadę. Ponadto drukarki laserowe bez problemu znoszą długie nieużywanie przy jednoczesnym odłączeniu do prądu.

drukarka_atramentowaJeśli natomiast potrzebujemy drukować w kolorze to najtańszym rozwiązaniem będzie zakup drukarki atramentowej. Coraz niższe ceny kolorowych drukarek laserowych sprawiają ze są one coraz bardziej konkurencyjne dla drukarek atramentowych ale w dalszym ciągu są dużo droższe w zakupie.

Po wyborze drukarki warto zwrócić uwagę na cenę oraz wydajność materiałów eksploatacyjnych.

Małe i tanie drukarki są często wielokrotnie droższe w eksploatacji od tych droższych i większych  ze względu na wkłady zawierające mniejsza ilość barwnika. Co za tym idzie wkłady do nich trzeba kupować częściej i przekłada się to bezpośrednio na koszt wydruku.

Oczywiście przy sporadycznym drukowaniu nie ma to tak dużego znaczenia, ale jeśli drukujemy dużo to powinniśmy wybrać model drukarki która ma duże pojemniki na barwnik i drukuje szybko.

Przy wyborze drukarek atramentowych warto zwrócić uwagę by każdy kolor był w osobnym wkładzie, co umożliwia wymianę tylko wkładu który się wyczerpał. Gdy drukarka ma tylko wkład czarny i kolorowy to w przypadku braku jednego koloru musimy wymienić cały kolorowy wkład.

Przy dużym obciążeniu wydrukami warto zainteresować się modelami drukarek posiadającymi systemy stałego zasilania w atrament. System taki znacząco obniża koszty eksploatacji drukarki przy jej częstym wykorzystaniu.

stale_zasilanie_w_atramentNależy pamiętać że drukarki atramentowe źle znoszą długie przerwy w użytkowaniu, gdyż zasychający tusz powoduje zapychanie się  dysz drukujących. Z tego powodu nie powinno się ich trzymać odłączonych od zasilania , gdyż uniemożliwia to ich okresowe samooczyszczanie.

Kolejną cechą jaką warto rozważyć jest druk dwustronny. Jest to funkcja bardzo przydatna, wygodna i obniżająca koszty wydruku. W przypadku sporadycznego korzystania z drukarki można z niej jednak zrezygnować gdyż większość sterowników posiada tzw. „ręczny duplex”.

Warto zwrócić te z uwagę na interfejs sieciowy w drukarce. W przypadku urządzeń biurowych, wpięcie urządzenia do sieci zapewni łatwe jego udostępnienie wszystkim użytkownikom.

W domu natomiast przydatne jest wyposażeni drukarki w moduł Wi-Fi , gdyż umożliwia udostępnienie drukarki poprzez domową sieć bezprzewodową, a co za tym idzie samo urządzenie można ustawić w dowolnym miejscu.

Tak więc najlepszym wyborem do domu będzie drukarka atramentowa lub mała monochromatyczna drukarka laserowa wyposażona w Wi-Fi , opcjonalnie w duplex.

Do firmy  powinniśmy nabyć szybkie monochromatyczne urządzenie laserowe, zasilane z dużych, wydajnych pojemników z tonerem. Przy wydrukach kolorowych powinniśmy rozważyć zakup kolorowej drukarki laserowej lub drukarki atramentowej wyposażonej w system stałego zasilania w tusz. Ponadto urządzenie powinno być wyposażone w duplex i umożliwiać podłączenie do sieci komputerowej.

Comments are closed.